1/11/07

Εύκολα στους <<16>>

Με χαρακτηριστική άνεση ο Παναθηναϊκός πέρασε απ' την Καισαριανή κερδίζοντας τον Εθνικό Αστέρα με 3-1 και παίρνοντας τη πρόκριση για τους <<16>> του κυπέλλου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ δυνατό, με ένα δοκάρι για κάθε ομάδα, χαμένο πέναλτι για τον Παναθηναϊκό(απέκρουσε ο Γκίτκος την εκτέλεση του Καραγκούνη), 2 γκολ για το "Τριφύλλι"(Εντόιγ με κεφαλιά στο 20' και Μάντζιος με πλασέ στο 28) και μία αποβολή(του Ρομέρο στο 44'). Στο δεύτερο ημίχρονο αν και ο ΠΑΟ αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο, μόλις στο 49' ο Μάντζιος και πάλι έκανε το 3-0 και στο 66' ο Μπενίσκος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Εθνικός Αστέρας (Αντώνης Μανίκας): Γκίτκος, Αρχοντούλης (68΄ Μήτρου), Μαϊστρέλης, Λιόσης (57΄ Μπενίσκος), Τζανετάκος, Σακελλαρίου (53΄ Κουτσοκώστας), Προβατίδης, Βλαστέλης, Μαστρογιάννης, Αναστασιάδης, Βαζαίος
Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Φύσσας, Γκούμας, Ενακαρίρε, Νίλσον (61΄ Σαριέγκι), Σιμάο, Καραγκούνης (80΄ Δάρλας), Δημούτσος, Ρομέρο, Μάντζιος, Eντόιγ

*Με πολλές αλλαγές αγωνίστηκαν και οι δύο ομάδες.
*4η διαδοχική νίκη λοιπόν, μετά τις νίκες επί των Βέροια, Αμπερντίν, Ατρόμητου. Πλέον ακολουθούν τα ματς με Λεβαδειακό(εκτός), Κοπεγχάγη(εκτός) και ΑΕΚ(εντός) και το ζητούμενο βέβαια εξακολουθεί να είναι το 7χ7 που είχε δηλώσει ο Πεσέιρο.