25/10/07

Δύσκολα... αλλά νίκησε

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ, κατάφερε εν τέλει να κερδίσει τη Ρόμα στο ΟΑΚΑ στη πρεμιέρα της Ευρωλίγκα. Εμφανώς κουρασμένοι από το ταξίδι στην Αμερική αλλά και χωρίς να βρίσκουν τα πατήματά τους στο παρκέ, οι "πράσινοι" δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά τον αγώνα, κυνηγώντας από νωρίς τους Ρωμαίους στο σκορ, οι οποίοι είχαν μεγάλη ευστοχία στα σουτ 3 πόντων. Μεγαλύτερη διαφορά για τους φιλοξενούμενους το +12, 28-40, που περιορίστηκε στο 35-34 με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με ένα εκπληκτικό σερί 14-0 προηγήθηκε 60-56. Από κει και μετά έγινε ένα δυνατό ματς μέχρι το τέλος(οι Ιταλοί δε ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ), όπου ο ΠΑΟ με μεγαλύτερη ψυχραιμία στις βολές πήρα το ροζ φύλλο αγώνα.
Αγχωτική νίκη λοιπόν για το "Τριφύλλι", που έδειξε όμως, όπως και στο ματς με τον ΑΓΟΡ ότι ξέρει να παίρνει το αποτέλεσμα που θέλει.