23/3/14

Ίκαρος Χαλκίδας - Παναθηναϊκός 64-85

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε εύκολα του Ικάρου Χαλκίδας με 64-85. Ξεκούρασε τους επιβαρυμένους ο Αλβέρτης, κορυφαίος ο Μπράμος με 16 πόντους.
Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 21η του νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ, περνώντας νικηφόρα κι από τη Χαλκίδα, όπου επιβλήθηκε με 85-64 του τοπικού Ικάρου.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη οι "πράσινοι" έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και είχαν υπομονή στην επίθεση, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.
Ο πρωταγωνιστής
Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Μάικ Μπράμος πυροβόλησε από τα 6.75μ. πετυχαίνοντας 4/5 τρίποντα. Συνολικά τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη σε λιγότερο από 27 λεπτά αγώνα (26:42'').
Ο αγώνας
Με καταιγισμό τριπόντων ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός με τους Ούκιτς, Μπράμος και Φώτση να ευστοχούν έξω από τα 6.75μ., παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα. Ωστόσο, το αντίπαλο δέος άκουγε στο όνομα του Γιάννη Γκαγκαλούδη ο οποίος κόντρα στην πρώην ομάδα του ξεκίνησε με 9 πόντους και 3/3 τρίποντα στο α' δεκάλεπτο. Η μεγαλύτερη διαφορά υπήρξε μετά το τρίποντο του Μπράμου που έκανε το σκορ 17-9 στο 8ο λεπτό του αγώνα, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-22 σε ένα ματς που οι "πράσινοι" είχαν 5/7 δίποντα και 4/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 9 ριμπάουντ αλλά 5 λάθη (έναντι ενός).
Η συνέχεια βρήκε τον Ίκαρο να ακολουθεί κατά πόδας τον Παναθηναϊκό και τον Γκαγκαλούδη να κρατάει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι, φτάνοντας τους 14 πόντους (35-39). Οι "πράσινοι" σε εκείνο το σημείο έχασαν λίγο τη συγκέντρωσή τους και έτσι οι γηπεδούχοι σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 38-42. Ο Σπανός με τρίποντο ισοφάρισε στο τέλος του ημιχρόνου σε 42-42 και ξεσήκωσε τον κόσμο του Ικάρου, με τον νεαρό να ευστοχεί μετά από επιθετικό ριμπάουντ.
Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος στο παρκέ και με σερί 13-0 κατάφερε μέσα σε ένα τρίλεπτο να γυρίσει την πλάστιγγα του αγώνα υπέρ του. Ο Φώτσης με τρίποντο έγραψε το 42-55, ο Γιαπλές πήρε τάιμ άουτ και οι "πράσινοι" αισίως έφτασαν τα 9/15 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-42, 53-68, 64-85

Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Ρόμπερσον 12, Γούντολ 3, Άσκα 12, Μανωλόπουλος 8, Σάτον 4, Γκαγκαλούδης 15, Σπανός 5, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 5, Μπέμπης.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 16 (4/5τρ), Κάρι 5, Φώτσης 12, Ούκιτς 11 (6α), Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης, Παππάς 10, Γιάνκοβιτς 8, Ματσιούλις 5, Ράιτ 6 (5α).