9/4/13

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 72-70 (64-64 κ.α), ρόστερ και διαιτησία έκριναν το ματς. Συγκλονιστική εμφάνιση του Εξάστερου.

Στο νήμα, στην παράταση και μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι κρίθηκε η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Μπαρτσελόνα με τους Καταλανούς να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 72-70 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των play offs της Ευρωλίγκας.
Κάτι παραπάνω από ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό. Το αρχικό 2-0 της Μπαρτσελόνα έγινε γρήγορα 2-14 (4’45’’) με τους «πράσινους» να έχουν ξεκάθαρα την κυριαρχία στο παρκέ και να κάνουν καλή δουλειά και στα ριμπάουντ και στις ασίστ, αλλά κυρίως στην άμυνα, οδηγώντας τελικά τους Καταλανούς σε έξι λάθη μόνο στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στους 7 πόντους (7-14, 6’), αλλά το τριφύλλι έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Ένα τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη οδήγησε τη διαφορά στους 12 πόντους και πάλι (9-21, 8’20’’) με το δεκάλεπτο να κλείνει 11-21.
Δύο τρίποντα από Ναβάρο και Χουέρτας άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού από τα πρώτα κιόλας λεπτά της δεύτερης περιόδου. Και η Μπαρτσελόνα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη, τα οποία είχε αποφύγει στο εναρκτήριο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι άρπαξαν την ευκαιρία για ένα 13-0, που τους έδωσε το προβάδισμα (22-21, 12’40’’). Ο Τζέιμς Γκιστ έδειξε και πάλι το δρόμο προς το καλάθι στην Μπαρτσελόνα. Με ένα προσωπικό του 5-0, διαμορφώθηκε το 22-26 (15’). Το προβάδισμα όμως άλλαξε και πάλι χέρια. Οι Καταλανοί έφτασαν με τη σειρά τους στο +4 (32-28, 19’) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 34-32 χάρη σε ένα φόλοου του Μάικ Μπράμος.
Ο Παναθηναϊκός βγήκε αποφασισμένος στο παρκέ μετά την ανάπαυλα και πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης στα  χέρια του, παίζοντας και πάλι πολύ δυνατά στην άμυνα, δυσκολεύοντας τις κινήσεις των αντιπάλων του. Και στην επίθεση με πολύ καλές συνεργασίες. Το προβάδισμα ήταν και πάλι σε πράσινα χέρια, έφτασε ως το +8 (36-44, 25’35’’) με τις συνεργασίες Διαμαντίδη – Λάσμε να κλέβουν την παράσταση. Η απόσταση μειώθηκε στους τρεις πόντους (41-44, 28’10’’), αλλά με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η διαφορά βρέθηκε και πάλι στους έξι πόντους (45-51).
Καλύτερος και στην έναρξη της τέταρτης περιόδου ήταν ο Παναθηναϊκός, οδηγώντας ως το 49-56 (32’30’’) και λίγο αργότερα στο 54-60 (34’20’’). Δύο τρίποντα όμως από Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους έφεραν τις δύο ομάδες να κοιτάζονται στα μάτια (60-60, 35’08’’). Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν χαμηλό σε παραγωγικότητα και για πολύ γερά νεύρα. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 64-61 με 1’22 να απομένει, ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε 64-64 στο 39’. Η τελευταία επίθεση πήγε στα χέρια της Μπαρτσελόνα. Ο Τόμιτς πήρε την μπάλα κοντά στο καλάθι, αλλά ο Γκιστ τον σταμάτησε ψηλά με μια εντυπωσιακή τάπα, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.
Οι δύο ομάδες συνέχισαν τη σκληρή μάχη τους ως το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Γκιστ έδωσε το προβάδισμα με τρίποντο (69-70, 42’), ο Ναβάρο έκανε το 72-70 (43’) και από εκεί και πέρα καμία ομάδα δεν κατάφερε να φτάσει στο καλάθι. Ήταν αρκετό όμως για τους Καταλανούς για να πανηγυρίσουν το 1-0 στην έδρα τους. Η δεύτερη αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (11/4) στις 21.45 στο Palau BlauGrana και πάλι.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Σαχίν (Ιταλία), Μπισάνγκ (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 11-21, 34-32, 45-51, 64-64 (κ.α.), 72-70

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 13, Χουέρτας 8, Ναβάρο 14, Γιασικεβίτσιους 11, Γουάλας, Ινγκλές 4, Λόρμπεκ, Τζαβάι 9, Τόμιτς 13.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5, Ματσιούλις 6, Ούκιτς 9 (7 α), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 7 (7ρ), Διαμαντίδης 10 (7ρ), Γκιστ 14, Μπανκς, Σχορτσανίτης 5.

*O Ρόκο Λένι Ούκιτς με το τρίποντο στο οποίο ευστόχησε στο πρώτο λεπτό του αγώνα έφτασε τα 100 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα.

Από paobc

* Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, εξουδετέρωσε όλα τα ατού της Μπαρτσελόνα, πήγε να πάθει τη ζημιά από τον Σάρας, αλλά τελικά του την έκανε ο Σάδα! Αυτή είναι και η διαφορά των δύο, το βαθύ ρόστερ δηλαδή, που έχουν οι Καταλανοί και από το οποίο ξεπηδούν «ήρωες» σαν τον Σάδα όταν στραβώνει ένα ματς. Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη βραδιά τον Γκιστ και πολύ καλούς τους Λασμέ, Διαμαντίδη, Ούκιτς, έπαιξε σεμιναριακή άμυνα κρατώντας την Μπάρτσα των 82 πόντων μ.ό, στους 64 (κ.α) και γενικά έπαιξε εξαιρετικά αλλά αφενός το πλήρες ρόστερ του αντιπάλου, αφετέρου μια κακή διαιτησία, όπως ακριβώς πριν δύο χρόνια, έφεραν το 1-0 στη σειρά και μένει να δούμε αν ο Εξάστερος καταφέρει να ισοφαρίσει με μπρέικ στη Βαρκελώνη, επίσης όπως πρόπερσι και να μεταφέρει τη σειρά στο ΟΑΚΑ με ελπίδες πρόκρισης στο Final 4.