11/5/13

Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός 71-80

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Παναθηναϊκός στην Πάτρα αφού επικράτησε με 80-71 του Απόλλωνα με πρώτο σκόρερ τον Κάρι, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λάσμε.
Κανέναν απολύτως πρόβλημα δεν συνάντησε ο Παναθηναϊκό κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών.
Οι πράσινοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα με 4-10 και 6-15 στο 6ο λεπτό του αγώνα. Οι "πράσινοι" ήταν ορεξάτοι, έπαιζαν ωραίο μπάσκετ και ο Ματσιούλις και ξέφυγαν πολύ γρήγορα με 12 πόντους διαφορά (6-18).
Η διαφορά μάλιστα εκτοξεύτηκε και στους 13 με το εύστοχο τρίποντο του Κάρι ο οποίος μπήκε αυτός στο παιχνίδι και σε μόλις εξίμιση λεπτά συμμετοχής (στο α' ημίχρ.) είχε 8 πόντους με 1/1 δίποντο και 2/2 τρίποντα. Με τους Πέτροβιτς και ΜακΚόλουμ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-23 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τον Παναθηναϊκό που σούταρε με 60% από τα 6.75μ. (6/10 σουτ) και ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος στο παιχνίδι του. Με κάρφωμα του Λάσμε, το σκορ έγινε 21-35, ενώ ο Γκαμπονέζος πάουερ φόργουορντ με βολές έστειλε τους "πράσινους" στο +16 (23-39).
Ο Γκραντ έγραψε το 32-45 με τη λήξη του ημιχρόνου, με τους Πατρινούς να μένουν σχετικά κοντά στο σκορ, χάρη στα πολλά τους κλεψίματα (7) και την ευκολία με την οποία ο Παναθηναϊκός έκανε το λάθος (5-8).
Στην επανάληψη, ο Κάρι εξακολούθησε να εντυπωσιάζει και να είναι "καυτός"... Έφτασε πολύ γρήγορα τους 15 πόντους με 3/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα, δείχνοντας πολύ θετικά στοιχεία. Ο ίδιος έγραψε το 36-53, σε ένα παιχνίδι που πρόσφερε και όμορφες φάσεις στο κοινό της Περιβόλας.
Με τον Τέρνερ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 41-53, όμως πολύ γρήγορα αντέδρασαν οι "πράσινοι" και ο Ξανθόπουλος έκανε το σκορ 43-61. Ο έλεγχος των ριμπάουντ ήταν απόλυτος για τους παίκτες του Πεδουλάκη που διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά, σε ένα ματς ανοικτό.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-45, 49-64, 71-80

Απόλλων Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 16(2), Αργυρόπουλος 11(1), Γκραντ 16(2), Θανόπουλος 8, Λιανός 6, Πέτροβιτς 5(1), Πελεκούδας, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 3(1), Ζαφείρης 2, Μολφέτας, Τέρνερ 4.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 10(2), Κάρι 18(4), Ματσιούλις 3, Ούκιτς 7(1), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 6(1), Διαμαντίδης 7(2), Ξανθοπουλος 9(2), Γιαννόπουλος.