25/5/11

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 10-8, προβάδισμα οι Νεοσμυρνιώτες για την 3η θέση

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στη Νέα Σμύρνη, καθώς στο πρώτο ματς για τις θέσεις 3-4 ηττήθηκε από τον Πανιώνιο με 10-8. Οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν το 1-0 στη σειρά, η οποία μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ το Σάββατο.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν και στα πρώτα δύο οκτάλεπτα, κλείνοντας μπροστά στο σκορ το ημίχρονο, 5-3.
 Ωστόσο η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εντελώς διαφορετική, με τους γηπεδούχους να σφίγγουν την άμυνά τους και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 10-8. Ο Παναθηναϊκός, που πλήρωσε τα πολλά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο, μεταφέρει τη σειρά στο ΟΑΚΑ (Σάββατο 19:00) και θέλει τη νίκη για να ισοφαρίσει και να παίξει πλέον την πρόκριση στην Ευρώπη στο τρίτο ματς, ξανά στη Νέα Σμύρνη.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-2, 3-1

Πανιώνιος (Βολτυράκης): Μουρίκης 2, Θωμάκος 2, Παπαδόγκωνας 2, Μιράλης 2, Κοκκινάκης 1, Καπότσης 1.

Παναθηναϊκός (Κουντουδιός): Τσόκας 3, Γιώργος Αφρουδάκης 2, Καφτεζόπουλος 1, Στελλάτος 1, Φλώρος 1.