4/12/10

Ηρακλής – Παναθηναϊκός 44-87, εντυπωσιακή νίκη χωρίς Νίκολας, Μάριτς!

Νίκη με μεγάλη διαφορά και ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο κατέγραψε ο Παναθηναϊκός. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ επιβλήθηκε του Ηρακλή στο Ιβανόφειο 87-44.
Εμφανής ήταν η νευρικότητα και των δύο ομάδων μπαίνοντας στο παρκέ. Τα λάθη και τα άστοχα σουτ ήταν στην… ημερήσια διάταξη. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (2-5, 4’) με πέντε πόντους του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος είχε ήδη χρεωθεί όμως και με δύο φάουλ. Ο Ηρακλής αντέδρασε, πήρε το προβάδισμα (8-5, 4’50’’), αλλά η απάντηση των «πράσινων» ήταν άμεση. Ένα σερί 8-0 τους έφερε ξανά στη θέση του οδηγού, έφτασαν στο +7 (11-18, 8’), πριν οι γηπεδούχοι, παίζοντας στο δικό τους και κατάμεστο γήπεδο μειώσουν στους δύο πόντους (20-22, 9’20’’). Η δεύτερη περίοδος ήταν υπόθεση του «τριφυλλιού» και μόνο. Με πιεστική άμυνα, και τον Ηρακλή να καταγράφει 5/15 βολές και 0/7 τρίποντα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε τους παίκτες να ξεφεύγουν και να επιτρέπουν στο δεύτερο αυτό δεκάλεπτο στους αντιπάλους τους να σημειώνουν μόλις τρεις πόντους. Το επιμέρους 3-22 στο διάστημα αυτό έδωσε στον Παναθηναϊκό ένα προβάδισμα 24 πόντων στο ημίχρονο που έκλεισε με ένα τρίποντο του Μάικ Μπατίστ λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας.
Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και επιστρέφοντας στο παρκέ, για να ανέβουν ως το 23-54 (22’) με τους Τέπιτς και Βουγιούκα να σκοράρουν από ασίστ του Διαμαντίδη, αναγκάζοντας τον Ρούσσο να ζητήσει γρήγορα τάιμ άουτ, βλέποντας το παιχνίδι να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο. Από το 15’ και το 23-33 του Αγγελακόπουλου, ο Ηρακλής σκόραρε ξανά με τον Πέτροβιτς στο 23’20’’ για το 25-54 και μείωσε σε 31-54 (25’20’’) με το πρώτο τρίποντο του Ηρακλή στην αναμέτρηση διά χειρός Έβερετ. Λίγο νωρίτερα ο Διαμαντίδης είχε χρεωθεί με τέταρτο φάουλ, παραχωρώντας τη θέση του στον Νικ Καλάθη. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 32-54 (26’45’’), πριν ο Ρομέιν Σάτο ευστοχήσει για μία ακόμη φορά, για το 32-57 (27’) με τον Παναθηναϊκό να έχει μείνει για σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς να σκοράρει, έχοντας επιτρέψει στον «γηραιό» να κάνει ένα σερί 9-0. Ο Σάτο συνέχισε για το 35-61 (28’50’’) με τον Περπέρογλου να διαμορφώνει το 35-63 (29’10’’) και τον Καλάθη με σουτ τριών πόντων να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στο +31 (35-66, 29’30’’).
Ο δείκτης της διαφοράς συνέχισε να ανεβαίνει στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Ο Περπέρογλου στο 33’ οδήγησε στο 37-74 (+37), ενώ στο 35’ ο Ομπράντοβιτς επιστράτευσε τον Φώτη Ζούμπο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο αμείωτο ρυθμό, με δύο ελεύθερες βολές ο Μιλένκο Τέπιτς οδήγησε στο +38 (40-78, 35’40’’), με τον Γιάννη Καραμαλέγκο να παίρνει και αυτός την εντολή στο 37’ να μπει στο παιχνίδι. Η αυλαία έπεσε με το τελικό 44-87.
Το τελικό +43 αποτελεί τη μεγαλύτερη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ηρακλή. Η μεγαλύτερη μέχρι τώρα ήταν το +29 της περιόδου 2004-05 (88-59), ενώ στο Ιβανόφειο η μεγαλύτερη νίκη που είχε πάρει μέχρι τώρα το «τριφύλλι» ήταν το +22 του 2000-01 (88-66).

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 23-47, 37-66, 44-87.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:
 Ηρακλής (Ρούσσο): Έβερετ 10, Μπόλντγουιν 9, Δεμερτζής 6, Παπανικολόπουλος, Αγγελακόπουλος 3, Πέτροβιτς 4, Κοπρίβιτσα, Δέσπος 4, Εϊτουταβίτσιους, Λαμπρόπουλος 8.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 10, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 5, Φώτσης 1, Σάτο 20, Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 9, Βουγιούκας 10, Καλάθης 13, Καραμαλέγκος, Καϊμακόγλου 2, Ζούμπος 3.

Από paobc.gr.

* Χωρίς Νίκολας και Μάριτς διαλύσαμε τον Ηρακλή, που μπορεί να μην είναι μεγάλος αντίπαλος, αλλά το +43 εκτός έδρας είναι μεγάλη υπόθεση. Για μία ακόμη φορά πάντως η κωλοΕΡΤ δεν έδειξε τον αγώνα της μεγαλύτερης Ευρωπαϊκής ομάδας. Ξεφτίλες!!