10/5/10

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την ανατροπή... του αιώνα απόψε στη Γλυφάδα γυρνώντας το 3ο σετ από 5-17 σε 25-23(!!) κάνοντας το 2-1, αλλά στον Ολυμπιακό αρκούσε η ανατροπή... της ημέρας, με την οποία έκανε το 2-3 παίρνοντας πια καθαρό προβάδισμα τίτλου

Ένα ακόμη συναρπαστικό ματς βόλεϊ παρακολουθήσαμε σήμερα στη Γλυφάδα ανάμεσα στις δύο κορυφαίες ελληνικές ομάδες, τους αιωνίους αντιπάλους, Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Με τη σειρά των τελικών να είναι στο 1-1 ήταν σαφές πριν το ματς ότι ο αποψινός νικητής θα αποκτούσε σημαντικό προβάδισμα τίτλου. Δυστυχώς ο Παναθηναϊκός, αν και πραγματοποίησε τη σπουδαιότερη ανατροπή στην ιστορία του αθλήματος(!) γυρνώντας σετ από το -12(!!) τελικά λύγισε εξαιτίας των σημαντικότατων απουσιών (Πανταλέων, Χριστοφιδέλης) και της υπερπροσπάθειας, έχασε με 2-3 σετ και πλέον θα πάει την Τετάρτη στο Ρέντη ψάχνοντας τη νίκη που θα του επιτρέψει να διεκδικήσει το πρωτάθλημα σε 5ο ματς, και πάλι στη Γλυφάδα την Παρασκευή, χωρίς όμως κόσμο αυτή την φορά λόγω τιμωρίας.
 Τρομερή μονομαχία μεταξύ Αγκάμεζ και Μίλκοβιτς, με τον Κολομβιανό να πετυχαίνει 36 πόντους με απίστευτο 62% στην επίθεση(!!), και τον Σέρβο να πετυχαίνει 35 με 58%. Απίστευτοι και οι δύο, με τη διαφορά ότι πλην του Αγκάμεζ ξεχώρισε επιθετικά μόνο ο Σαμικά με 15 πόντους, αλλά τραγικά ποσοστά (λιγότερο από 30%), ενώ εκτός του Μίλκοβιτς καλό ματς έκαναν και οι Κούναρι, Τζούριτς!

Πολύς κόσμος μετά από χρόνια στη Γλυφάδα, αφού ήταν γεμάτο και το ένα από τα δύο πέταλα! Όμορφη ατμόσφαιρα λοιπόν δημιούργησαν οι οπαδοί του Τριφυλλιού, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και έκαναν εύκολα το 0-1 με 21-25. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι πήγαν προηγούμενοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +4 (16-12), αλλά ένα επιμέρους 2-8 έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό. Τελικά το σετ οδηγήθηκε σε παράταση, όπου με μπλοκ του Αγκάμεζ βάφτηκε πράσινο για το 1-1.
 Αυτό που είδαμε στο τρίτο σετ δεν έχει ξαναγίνει ΠΟΤΕ και ΔΕΝ πρόκειται να ξαναγίνει. Ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε στο ματς με τους φιλοξενούμενους να κάνουν πάρτι και το 4-16 να μοιάζει -και να είναι- ντροπιαστικό...
 Κάπου εκεί όμως έγινε κάτι το ανεπανάληπτο. Με τον Πάβελ Ζαγκούμνι σε θέση σέρβις, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα απίστευτο 9-0(!!) και το 5-17 έγινε 14-17, με τον κόσμο να ξεσηκώνεται και όλους μας πλέον να πανηγυρίζουμε όχι μόνο για το μάζεμα της διαφοράς αλλά για την ελπίδα της απίστευτης ανατροπής!
 Η διαφορά έπεσε στους 2 (16-18), για να φτάσει και στον πόντο (18-19) πριν από την ολική ανατροπή, το 20-19 και το τελικό 25-23 για την πιο μεγαλειώδη ανατροπή με πραγματική κατάθεση Παναθηναϊκής ψυχής!!!
 Δυστυχώς όμως η υπερπροσπάθεια αυτή είχε αρνητικό αντίκτυπο στη συνέχεια, αφού στο 4ο σετ όλοι πίστευαν ότι ο Παναθηναϊκός θα είχε σούπερ ψυχολογία και αυτό θα φαινόταν στο τάραφλεξ, όμως ο Ολυμπιακός πήρε νωρίς το προβάδισμα και το διατήρησε με χαρακτηριστική άνεση μέχρι το 17-25 για το 2-2 στα σετ.
 Στο τάι μπρέικ το γρήγορο 0-4 έχρισε φαβορί τους φιλοξενούμενους, όμως οι πράσινοι απάντησαν άμεσα ισοφαρίζοντας 4-4. Ο Αγκάμεζ (που κάποια στιγμή ζαλίστηκε από την κόπωση) πήρε διαδοχικά όλες τις επιθέσεις για το Τριφύλλι, μέχρι το 9-11, όταν ο Ζαγκούμνι ξαφνικά αποφάσισε να αλλάξει παίζοντας με τον Σαμικά. Ο Γάλλος μπλοκαρίστηκε από τον Ανδρεάδη για το 9-12 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Το τελικό 10-15 έδωσε τη νίκη στον ΟΣΦΠ με 2-3 σετ και το μεγάλο προβάδισμα για τον τίτλο, ενώ ο Παναθηναϊκός δείχνει ότι θα μείνει για 4η σερί χρονιά χωρίς πρωτάθλημα τερματίζοντας 1ος στην κανονική περίοδο...
 Όμως φυσικά καμία σχέση δεν έχει η φετινή χρονιά με τις προηγούμενες, αφού φέτος ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε ένα σωρό προβλήματα από την αρχή, ενώ ειδικά οι δύο απουσίες στους τελικούς μέτρησαν πάρα πολύ. Κατά τ' άλλα τα παιδιά που έπαιζαν τα έδωσαν όλα, σημείωσαν δύο απίστευτες ανατροπές, την Επική σήμερα στη Γλυφάδα αλλά και εκείνη στον τελικό του κυπέλλου και ειλικρινά, προσωπικά δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για την φαινομενική απώλεια του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 21-25, 27-25, 25-23, 17-25, 10-15.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Λάππας 3 (3/4 επ., 14% υπ. - 0% άριστες), Ζαγκούμνι, Αγκάμεζ 36 (34/55 επ., 2 μπλοκ), Σαμικά 15 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο, 48% υπ. - 33% άριστες), Σμαραγδής 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χατζηαντωνίου 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 58% υπ. - 39% άριστες, Ψάρρας, Ντονάς, Μηνούδης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 40% άριστες).

ΟΣΦΠ (Καλμαζίδης): Κούναρι 15 (13/19 επ., 2 άσοι, 56% υπ. - 50% άριστες), Τίσερ 3 (2 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (4/8 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Μίλκοβιτς 35 (30/52 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 9 (7/18 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 45% άριστες) / Στεφάνου-λ 72% υπ. - 47% άριστες, Σουλτανόπουλος, Κυριαζής, Κουζούνης.