17/4/10

Ένας διαστημικός Παναθηναϊκός διέλυσε το Περιστέρι με 66-111!!

Ένας πραγματικά εκπληκτικός Παναθηναϊκός παίζοντας κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα «εξωπραγματικό» μπάσκετ, για την 24η αγωνιστική πέρασε δια περιπάτου από το «Ανδρέας Παπανδρέου» διαλύοντας το... δύσμοιρο Περιστέρι με 111-66!

Το πρώτο ημίχρονο μάλιστα ήταν απίστευτο όσον αφορά τα ποσοστά ευστοχίας των πρωταθλητών. 10/12 βολές, 13/14 δίποντα, 10/10 (!) τρίποντα. Ειδικά το 10/10 τρίποντα νομίζω ότι πρέπει να είναι ότι σπουδαιότερο έχει επιτευχθεί ποτέ στην ιστορία του αθλήματος!!

Και το 38-66 όμως του ημιχρόνου αποτελεί ακόμη ένα ρεκόρ παραγωγής πόντων στο α' 40λεπτο.
 Στο δεύτερο ημίχρονο τα ποσοστά μπορεί να έπεσαν λίγο, ο Νίκολας όμως πρόλαβε να φτάσει στα 5/5 τρίποντα!
 Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε γρήγορα τους 30 πόντους, με τον Παναθηναϊκό και τον Ομπράντοβιτς να μην χαλαρώνουν, τουλάχιστον μέχρι και το +40(!) στις αρχές της τετάρτης περιόδου. Τότε ο Ζοτς βρήκε την ευκαιρία να ρίξει στο ματς και τους Βεργίνη, Σερμαντίνη και ο Παναθηναϊκός είχε το λιγότερο παραγωγικό του δεκάλεπτο, που όμως ήταν αρκετό για να σημειώσει ακόμη ένα ρεκόρ. Αυτό των περισσότερων πόντων σε φετινό ματς. Με τους 111 το Τριφύλλι έσπασε το δικό του ρεκόρ με τους 110 απέναντι στον Ηλυσιακό στο ΟΑΚΑ!

26/33 βολές, 26/31 δίποντα, 11/14 τρίποντα ήταν τα τελικά στατιστικά για τον Παναθηναϊκό, που με δύο ματς να απομένουν πλέον βαδίζει ολοταχώς για το μεγαλύτερο ρεκόρ, αυτό του 25-1 στην κανονική περίοδο!

Τα δεκάλεπτα: 22-36, 38-66, 56-93, 66-111.

Περιστέρι (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 14 (2/3δίπ., 1/3τρίπ., 7/7β., 4ασ.), Αγαδάκος 4 (3λ.), Παπανικολόπουλος 13 (1), Μάντζαρης Β. 7 (1), Μπράμος 4 (1), Γκέινς 1, Μάντζαρης Α. 2, Μαργαρίτης, Δεληγιάννης, Νέλσον 9 (1/5δίπ., 1/4τρίπ., 4/4β.), Τσιάκος 8, Άρνολντ 4 (1/5δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β.)

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 3, Τέπιτς 8 (1/1τρίπ., 3ασ.), Σπανούλης 20 (2/2δίπ., 2/2τρίπ., 10/11β.), Βεργίνης, Μπατίστ 14 (5/6δίπ., 4/5β., 5ρ.), Φώτσης 7 (1/2τρίπ., 3ασ.), Γιασικεβίτσιους 8 (1/1τρίπ., 4ασ., 3λ.), Νίκολας 17 (1/1δίπ., 5/6τρίπ.), Τσαρτσαρής 9 (0/1τρίπ.), Διαμαντίδης 9 (1/1τρίπ., 7ασ.), Πέκοβιτς 10, Καλάθης 6 (4ασ.)

* 300 οπαδοί βρέθηκαν στο «Α. Παπανδρέου» δημιουργώντας για πολλοστή φορά φέτος όμορφη ατμόσφαιρα σε εκτός έδρας ματς.

* Δεδομένα πια ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση και όπως έχουμε ξαναπεί, κρίμα και πάλι κρίμα που αυτή η ομαδάρα δεν πήγε στο Παρίσι.. Δεν πειράζει, με τέτοιες εμφανίσεις και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ ακόμη ένα πρωτάθλημα θα βαφτεί πράσινο!