14/2/08

Βήμα πρόκρισης

Ισόπαλο 0-0 απέσπασε ο Παναθηναϊκός στη Γλασκώβη, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των "32" του κυπέλλου Uefa, από τη Ρέιντζερς και πλέον είναι το φαβορί για πρόκριση στους "16", κάτι που μένει να αποδείξει την ερχόμενη Πέμπτη στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός που σε γενικές γραμμές πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, είχε σε εκπληκτική βραδιά το Μάριο Γκαλίνοβιτς, ο οποίος με δυο-τρεις εξαιρετικές αποκρούσεις κράτησε το μηδέν. Στο πρώτο ημίχρονο οι Σκωτσέζοι χάσανε μόνο μια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όμως ο Γκαλίνοβιτς έκανε τη πρώτη σημαντική απόκρουση του αγώνα. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το γκολ και τη νίκη αλλά ο καλύτερος παίχτης του ΠΑΟ (Γκαλίνοβιτς) δεν τους επέτρεψε να χαμογελάσουν.
Οι συνθέσεις:
Ρέιντζερς (Γουόλτερ Σμιθ): ΜακΓκρέγκορ, Μπρόαντφουτ, Κουελάρ, Βάις, Πάπατς, Νόβο (81ο Μπερκ), Φέργκιουσον, Ντέιβις, Χέμντανι, Ανταμ (67ο Κουζέν), ΜακΚάλοκ
Παναθηναϊκος (Ζοζέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Γκούμας, Μόρις, Βύντρα, Μάτος, Σιμάο, Τζιόλης, Καραγκούνης, Εντόιγ, Σαλπιγγίδης (66ο Πόστιγκα)

* Με ήττα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τη σειρά των αγώνων της δεύτερης φάσης της Ευρωλίγκα στο μπάσκετ. Πραγματοποιώντας μία από τις δύο χειρότερες εμφανίσεις του στη χρονιά (η πρώτη ήταν στη Ρώμη), έχασε εύκολα στη Κωνσταντινούπολη από την Εφές Πίλσεν με 74-64.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 46-35, 63-48, 74-64

Εφές Πίλσεν (Μπλατ): Νίκολας 29(5), Πεν 3(1), Γουντς 7, Γκρέγκορι 2, Γκονλούμ 9(1), Ράιτ, Κούγκο 8, Αρσλάν 6, Χάτασον 10
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 2, Σπανούλης 10(1), Μπετσίροβιτς 6, Μπατίστ 12, Ζίζιτς 4, Χατζηβρέττας 6(2), Ντικούδης 7(1), Διαμαντίδης 5(1), Ουίνστον, Γιασικεβίτσιους 12

* Με εντός έδρας ήττες(σχεδόν αποκλεισμούς) ξεκίνησαν ο Άρης(88-96 από Ούλκερ) και ΟΣΦΠ(67-75 από Μακάμπι).

* Νίκη -μισή πρόκριση- πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην φάση των "12" του Champions league του βόλεϊ, με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 25-21) επί της Κνακ Ροζελάρε στη Γλυφάδα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπερούτο):
Κυριαζής 3π., Αγκάμεζ 29, Κόβατς 6, Μαρτσέλο 3, Πανταλέων 5, Μινούτσι 13 (10/14), Στεφάνου (λ.-77%) / Ψάρρας, Ανδρεάδης.
ΚΝΑΚ ΡΟΖΕΛΑΡΕ (Μπάγιενς): Παγιουσάλου 10 (9/6), Φρέρικς, Κοντρέρας 13 (13/30), Ογκουρτσακ (6/16), Βέρχελστ 2, Χάρντι 12 (10/18), Λεμάι (λ.- 69%) / Γουόλτερ 1.

Κούνεο-Πιατσέντζα 2-3 σετ (26-24, 25-18, 23-25, 24-26, 13-15), στο ζευγάρι, το νικητή του οποίου θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟ στη φάση των "6".