4/1/08

Με νίκη στο πρώτο ματς του 2008

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του παιχνίδι για το 2008, τη χρονιά καθ' όλη τη διάρκεια της οποίας ο ιστορικός σύλλογος θα γιορτάζει τα 100 χρόνια ζωντανής Παναθηναϊκής ιστορίας.
Πρώτο ματς λοιπόν έτυχε για το τμήμα του μπάσκετ, όπου για την Ευρωλίγκα ο Πρωταθλητής Ευρώπης επικράτησε της Παρτιζάν με 67-66 στο ΟΑΚΑ. Ένας κακός Παναθηναϊκός, ίσως στο χειρότερο εντός έδρας παιχνίδι της σαιζόν, κατόρθωσε στο τέλος να πάρει το ροζ φύλλο από τους Σέρβους και να φτάσει στις 9 νίκες σε 10 παιχνίδια. Το πρώτο ημίχρονο κύλισε χαλαρά με τους παίχτες του Ομπράντοβιτς να προηγούνται με 4(33-29). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Γιασισκεβίτσιους ευστόχησε σε διαδοχικά σουτ και η διαφορά αυξήθηκε στους 15, για να κλείσει το 3οάλεπτο στο +12(55-43). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Σέρβοι με επιμέρους σκορ 12-4 μειώσανε σε 59-55. Ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να ξαναπάρει μεγάλη διαφορά στο σκορ και το παιχνίδι έγινε θρίλερ μέχρι το τέλος. 10 δεύτερα πριν το τέλος το παιχνίδι έφτασε στον πόντο(67-66) και στην επαναφορά ο Ουίνστον έκανε λάθος, ο Διαμαντίδης όμως χτύπησε τη μπάλα από τα χέρια του Παλάτσιο. Στα 2 δεύτερα η Παρτιζάν έκανα επαναφορά αλλά η λάθος πάσα συνοδεύτηκε από τη κόρνα της γραμματείας και τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-29, 55-43, 67-66

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 8 (1), Σπανούλης 3, Μπετσίροβιτς 9 (1), Μπατίστ 7, Ζίζιτς, Χατζηβρέττας 2, Ντικούδης 7, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 5 (1), Ουίνστον 5 (1), Γιασικεβίτσιους 17 (1)
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Παλάθιο 7, Τέπιτς, Κέτσμαν 22 (2), Μπορόβνιακ 4, Τρίπκοβιτς 7 (1), Πέκοβιτς 15, Βίτκοβατς 4, Μπόζιτς 4 (1), Μιλόσεβιτς 2, Βράνες 1

* Στο πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς ο ΠΑΟ ξεκίνησε με νίκη, όπως ακριβώς έκλεισε το 2007, κόντρα στην ΑΕΚ με 78-52 στο ΟΑΚΑ.
* Μεγάλη νίκη και για τον Άρη με 83-76 επί της Τσιμπόνα στο Ζάγκρεμπ.
* Επιστροφή του Ενιαίου Φορέα τη Κυριακή στη Λεωφόρο στο πρώτο ματς για το 2008 στο ποδόσφαιρο κόντρα στη Καλαμαριά, χωρίς τον Παπαδόπουλο που θα εκτίσει τη ποινή του από τις κίτρινες κάρτες. Με τις επετειακές φανέλες των 100 χρόνων οι "πράσινοι".